Maijin е специјализиран за сите различни ЦПУ делови за обработка и ЦПУ делови за мелење, како и за нестандардни сврзувачки елементи.

Јазик
VR

Што се делови за обработка со ЦПУ

CNC обработката е процес на создавање делови со отстранување на материјали од работното парче со помош на компјутерски контролирани алатки. Процесот може да се користи за создавање делови од речиси секаква форма или големина, и е погоден и за производство во мали и големи размери. CNC обработката е ефикасен и разновиден производствен процес кој може да се користи за создавање на широк спектар на делови и производи. Во овој блог пост, ќе ги истражиме основите на CNC обработката, како функционира и кои се неговите придобивки.

Што е CNC обработка?

CNC обработката е процес во кој деловите се обработуваат со компјутерски контролирани алатки. Ова значи дека напроизводител на делови за обработка деловите се сечат, дупчат и обликуваат со помош на опрема со висока прецизност која се управува со компјутери.

CNC обработката се користи за создавање делови со сложени форми и фини толеранции. Може да се користи за производство на мали и големи делови. Процесот е исто така брз и ефикасен, што го прави идеален за употреба во масовно производство.

Кои се CNC обработени делови?

ЦПУ обработени делови се делови што се создадени од машина со ЦПУ. CNC машина е компјутерски контролирана машина која може да создаде многу прецизни делови. Овој тип на машинска обработка често се користи за прототипирање или производствени работи со мал обем. Може да се користи за создавање и метални и пластични делови.

Придобивките од CNC обработката

CNC обработката е процес кој користи компјутерски контролирани машински алати за создавање делови со прецизни димензии и форми. Оваа технологија може да се користи за создавање на широк спектар на делови, од мали компоненти до големи склопови.

CNC обработката има многу предности во однос на традиционалните методи на обработка, вклучувајќи зголемена точност, повторливост и ефикасност. ЦПУ машините исто така можат да произведат сложени форми и детални карактеристики што би било тешко или невозможно да се создадат со рачна обработка. Дополнително, CNC обработката може да се автоматизира, ослободувајќи време на операторот за други задачи.

Недостатоци на CNC обработката

Има неколку недостатоци на CNC обработката. Прво, почетната инвестиција во CNC машина може да биде висока. Второ, CNC машините бараат високо квалификувани оператори. Трето, CNC машините можат да произведат големи количини отпаден материјал. Четврто, CNC обработката обично не е добро прилагодена за мали големини на серии. Конечно, CNC машините можат да бидат доста гласни.

Како да изберете продавница за CNC машини

Има неколку работи што треба да се земат предвид при изборот на продавница за CNC машини. Првиот е искуството на продавницата. Колку долго се во бизнисот? Какво искуство имаат со типот на проект што ви треба да го завршите?

Втората работа што треба да се земе предвид е квалитетот на машините. Каква марка се машините? Колку години имаат тие? Каква е состојбата со нив?

Третата работа што треба да се земе предвид е цената. Колку ќе чини вашиот проект да го заврши продавницата? Дали има одредена цена или ќе се базира на час?

Четвртата работа што треба да се земе предвид е времето на пресврт. Колку брзо продавницата проценува дека можат да го завршат вашиот проект? Дали имаат достапни опции за брзање?

Петтото и последно нешто што треба да се земе предвид е услугата за клиентите. Колку добро продавницата комуницира со своите клиенти? Дали ве информираат за напредокот на вашиот проект? Дали се пријателски расположени и корисни ако имате какви било прашања?

Заклучок

ЦПУ деловите за обработка се суштински дел од производствениот процес. Тие помагаат да се создадат точни и прецизни производи кои се користат во различни индустрии. Ако барате висококвалитетни CNC обработени делови, не заборавајте да го проверите нашиот избор во XYZ Machining Parts. Нудиме широк асортиман на делови обработени со ЦПУ кои се совршени за секоја апликација.


Основни информации
 • Основана година
  --
 • Тип на бизнис
  --
 • Земја / регион
  --
 • Главна индустрија
  --
 • Главни производи
  --
 • Претпријатие правно лице
  --
 • Вкупно вработени
  --
 • Годишна излезна вредност
  --
 • Извозен пазар
  --
 • Соработени клиенти
  --

Испратете го вашето барање

Изберете друг јазик
English English 简体中文 简体中文 dansk dansk العربية العربية italiano italiano 日本語 日本語 한국어 한국어 Nederlands Nederlands русский русский Español Español Português Português français français Deutsch Deutsch Tiếng Việt Tiếng Việt ภาษาไทย ภาษาไทย svenska svenska Српски Српски हिन्दी हिन्दी Română Română Bosanski Bosanski اردو اردو עִברִית עִברִית Polski Polski বাংলা বাংলা bahasa Indonesia bahasa Indonesia Pilipino Pilipino Македонски Македонски Gaeilgenah Gaeilgenah
Тековен јазик:Македонски