Maijin е специјализиран за сите различни ЦПУ делови за обработка и ЦПУ делови за мелење, како и за нестандардни сврзувачки елементи.

Јазик
VR

Кои се 3-те типа на мелници?

Кога станува збор за мелници, постојат три главни типа: крајни мелници, мелници за краеви и мелници за лице. Секој има свои соодветни употреби и апликации. Прочитајте за да дознаете повеќе за секој тип на секач и како тие се користат.

Енд Милс

Крајните мелници се еден од најчестите типови на мелници. Тие обично се користат за сечење алуминиум, месинг, бронза и други метали. Може да се користат и за сечење дрво и пластика. Крајните мелници имаат крај за сечење со квадрат или правоаголна форма и тие се достапни во различни големини.

Roughing End Mills

Мелниците за груба завршна обработка се дизајнирани за брзо отстранување на големи количини материјал. Тие обично се користат во глодачките операции каде што треба да се отстрани голема количина материјал, како што е обработката на одлеаноци и кованици. Крајните мелници за груба обработка имаат голема, широка глава за сечење со остри заби. Главата за сечење обично е монтирана на вретено што може да се ротира со големи брзини. Крајните мелници за груба обработка обично се користат заедно со други видови мелници, како што се завршните мелници.

Топката Носот Крај Мелници

Мелниците за краеви со топчести носови се еден од најчесто користените типови на мелници. Тие се користат за обработка на тркалезни, заострени и контурирани површини, како и за дупчење, премачкување и тоне. Мелниците со краен нос имаат заоблен врв кој е дизајниран да обработува заоблени површини. Кривата на топчестиот нос може да се менува за да произведе различни резултати. На пример, поплитка мелница за краеви со топчест нос ќе произведе помазна завршница на површината отколку подлабока мелница за краеви со топчест нос.

Мелниците за крај на топчести носови се достапни во различни големини и форми. Најчеста големина е стеблото со дијаметар од 1/2" со сечење со радиус од 3/16". Другите големини вклучуваат стебла со дијаметар од 1/4" и 3/8" со рабови за сечење со радиус од 1/8", 3/16", 1/4" и 3/8". Мелниците со краен нос со топче може да се најдат и во метрички големини.

Чамфер мелница

Заоблени мелници, исто така познати како заоблени краеви или мелници за бришење на краевите, се дизајнирани да создаваат агли на рабовите на обработените делови. Овие секачи може да се користат за отстранување на бруси од рабовите на металната плоча или шипката или за создавање украсни заоблени рабови на обработените делови. Заоблените мелници обично имаат агол на сечење од 45 степени и се достапни во различни големини и стилови на стебла за да одговараат на различни апликации.

Секач за гулаб

Секач за гулаб е еден вид фреза што се користи за создавање гулабови. Ова се прави така што прво се создаваат низа засеци со секачот кои се паралелни еден на друг. Откако ќе се направат овие засеци, секачот потоа се ротира и истиот процес се повторува. Ова создава серија на испреплетени резови кои ја формираат формата на гулаб.

Секачи на запчаници

Секачите со инволутни запчаници се еден од најпопуларните типови на фрези. Тие се користат за сечење запчаници со забна форма на заб. Секачот има конусно тело со заби кои се обликувани како инволутирана крива. Секачот се ротира околу празно запченик за да се исечат забите во посакуваната форма.

Секачите на запчаници со инволвирани запчаници може да се користат за сечење запчаници или со прави или со спирален облик на заб. Секачот може да се ротира во која било насока за да се добие посакуваната форма на заб. Длабочината на секој заб може да се контролира со прилагодување на висината на телото на секачот.

Секачите со инволутни запчаници се достапни во различни големини и форми. Тие можат да бидат направени од челик со голема брзина или карбид за зголемена издржливост.


Основни информации
 • Основана година
  --
 • Тип на бизнис
  --
 • Земја / регион
  --
 • Главна индустрија
  --
 • Главни производи
  --
 • Претпријатие правно лице
  --
 • Вкупно вработени
  --
 • Годишна излезна вредност
  --
 • Извозен пазар
  --
 • Соработени клиенти
  --

Испратете го вашето барање

Изберете друг јазик
English English 简体中文 简体中文 dansk dansk العربية العربية italiano italiano 日本語 日本語 한국어 한국어 Nederlands Nederlands русский русский Español Español Português Português français français Deutsch Deutsch Tiếng Việt Tiếng Việt ภาษาไทย ภาษาไทย svenska svenska Српски Српски हिन्दी हिन्दी Română Română Bosanski Bosanski اردو اردو עִברִית עִברִית Polski Polski বাংলা বাংলা bahasa Indonesia bahasa Indonesia Pilipino Pilipino Македонски Македонски Gaeilgenah Gaeilgenah
Тековен јазик:Македонски