Maijin е специјализиран за сите различни ЦПУ делови за обработка и ЦПУ делови за мелење, како и за нестандардни сврзувачки елементи.

Јазик
VR

Грешки што треба да се избегнуваат при дизајнирање машински делови

Дизајнирањето на обработени делови не е лесен подвиг. На крајот на краиштата, има многу фактори што треба да се земат предвид и ако се занемари дури и еден, тоа може да резултира со скапа грешка. Во овој блог пост, ќе истражиме некои од најчестите грешки направени при дизајнирање на машински делови. Од неуспехот да се земе предвид производниот процес до неприфаќањето на животната средина, ќе покриеме се што треба да знаете за да избегнете грешка во дизајнот.

Што се машински делови?

Има многу грешки што може да се направат при дизајнирање на обработени делови. Некои од најчестите грешки вклучуваат:

1. Не се води сметка за производствениот процес: Процесот на производство на машински делови е различен од другите видови производни процеси. Особено, обработката вклучува отстранување на материјалот од работното парче со помош на алатки за сечење со голема брзина. Тоа значи дека димензиите и толеранциите на завршниот дел ќе бидат различни од она што е дизајнирано на CAD моделот. Важно е да се земе предвид ова при дизајнирање на обработени делови, така што завршниот дел ги исполнува бараните спецификации.

2. Не земајќи ги предвид сите ограничувања на дизајнот: при дизајнирање на обработени делови, важно е да се земат предвид сите ограничувања на дизајнот, како што се својствата на материјалот, производственоста, склопувањето и функцијата. На пример, некои материјали можеби не се погодни за обработка поради нивната цврстина или цврстина. Дополнително, одредени карактеристики можеби нема да можат да се произведат со конвенционални методи на обработка и ќе бараат посебни алатки или процеси. Сите овие фактори треба да се земат предвид во фазата на дизајнирање за да се осигура дека последниот дел ги исполнува сите барања.

3. Сложените дизајни се потешки и поскапи за производство: едноставните дизајни обично се полесни и поевтини за производство од сложените дизајни. Тоа е затоа што сложените дизајни често бараат специјални алатки или процеси кои можат да додадат значителен трошок за проектот. Покрај тоа, сложените дизајни, исто така, може да бидат потешко да се отстранат проблемите ако се појават проблеми за време на производството. Затоа, важно е да се

Процесот на дизајнирање

Процесот на дизајнирање за обработени делови е сложен и повторувачки процес, кој вклучува многу различни чекори и размислувања. За да избегнете правење грешки во текот на овој процес, важно е да бидете свесни за најчестите.

Една од најчестите грешки што се прават при дизајнирање на обработени делови е неуспехот да се земе предвид процесот на производство. Дизајнот на дел мора да биде оптимизиран за специфичниот производствен процес што ќе се користи за негово производство. На пример, дел што ќе биде обработен со ЦПУ мора да биде дизајниран поинаку од оној што ќе се обликува со инјектирање.

Друга грешка што често се прави е неуспехот правилно да се земат предвид толеранциите на материјалите што се користат. При дизајнирање на обработен дел, важно е да се знаат толеранциите на материјалите што ќе се користат при неговата конструкција. Оваа информација ќе помогне да се осигура дека готовиот производ ги исполнува сите спецификации.

Друга грешка што може да се направи за време на процесот на дизајнирање е да не се земе предвид процесот на склопување. Кога дизајнирате машински дел, важно е да размислите како ќе се вклопи заедно со другите делови во склопот. Ова вклучува разгледување на работи како површини за парење и сврзувачки елементи.

Конечно, уште една грешка што може да се случи во текот на процесот на дизајнирање е тоа што не се зема предвид средината во која ќе се користи готовиот производ. Машинските делови често се користат во сурови средини, па затоа е важно да се осигурате дека тие се соодветно дизајнирани. Ова вклучува работи како избор на материјали кои можат да издржат високи температури или корозивни хемикалии.

Најчести грешки при дизајнирање машински делови

Кога станува збор за дизајнирање на обработени делови, постојат неколку вообичаени грешки кои често се прават. Еве некои од најчестите грешки што треба да се избегнуваат при дизајнирање на машински делови:

1. Не размислување за производствениот процес рано.

2. Дизајн со поглед за склопување и производство (DFAM).

3. Некористење на соодветна ГД&Т симболи и толеранции.

4. Не земајќи ги предвид својствата на материјалот.

5. Игнорирање на вибрации и термички ефекти при дизајнирање.

6. Непочитување на најдобрите практики за подготовка и управување со датотеки.

Како да ги избегнете тие грешки

Кога станува збор за дизајнирање на обработени делови, постојат неколку вообичаени грешки што треба да се обидете да ги избегнете. Еве четири од најчестите грешки:

1. Не ги зема предвид сите сили што ќе дејствуваат на делот за време на операцијата.

2. Преглед на потенцијалните извори на абење на делот.

3. Потценување на важноста на толеранциите во дизајнот.

4. Неуспехот да се разгледа како процесот на производство ќе влијае на крајните димензии на делот.


Основни информации
 • Основана година
  --
 • Тип на бизнис
  --
 • Земја / регион
  --
 • Главна индустрија
  --
 • Главни производи
  --
 • Претпријатие правно лице
  --
 • Вкупно вработени
  --
 • Годишна излезна вредност
  --
 • Извозен пазар
  --
 • Соработени клиенти
  --

Испратете го вашето барање

Изберете друг јазик
English English 简体中文 简体中文 dansk dansk العربية العربية italiano italiano 日本語 日本語 한국어 한국어 Nederlands Nederlands русский русский Español Español Português Português français français Deutsch Deutsch Tiếng Việt Tiếng Việt ภาษาไทย ภาษาไทย svenska svenska Српски Српски हिन्दी हिन्दी Română Română Bosanski Bosanski اردو اردو עִברִית עִברִית Polski Polski বাংলা বাংলা bahasa Indonesia bahasa Indonesia Pilipino Pilipino Македонски Македонски Gaeilgenah Gaeilgenah
Тековен јазик:Македонски