Maijin е специјализиран за сите различни ЦПУ делови за обработка и ЦПУ делови за мелење, како и за нестандардни сврзувачки елементи.

Јазик
VR

Како да изберете делови за свртени cnc

Постојат многу фактори кои треба да се земат предвид при изборотCNC свртени делови. Еве неколку совети кои ќе ви помогнат да ја донесете најдобрата одлука за вашиот проект: 1. Размислете за материјалот. Каков тип на материјал ќе го обработувате? алуминиум, месинг, челик? секој има различни својства кои ќе влијаат и на цената и на квалитетот на готовиот производ. 2. Размислете за толеранцијата. Кој степен на точност ви е потребен? Колку е поголема толеранцијата, толку поскап ќе биде делот. 3. Размислете за завршницата на површината. Колку е помазна завршницата на површината, толку поскап ќе биде делот. 4. Размислете за количината. Колку повеќе делови ви требаат, толку пониска ќе биде единечната цена. 5. Добијте понуди од повеќе добавувачи. Ова ќе ви овозможи да ги споредите цените и да ја пронајдете најдобрата зделка за вашиот проект.

Што се CNC свртени делови?

CNC свртените делови се компоненти кои се создадени од CNC машина за вртење. Овој тип на машина се користи за создавање делови со висок степен на точност и повторливост. Процесот на производство на CNC свртени делови започнува со метална прачка или шипка што се става во чашката на машината за вртење. Чак го држи материјалот на место додека се обработува.

Алатите за сечење кои се користат во CNC машините за вртење се монтирани на купола која може да држи повеќе алатки за сечење. Индексатор на купола го ротира алатот за сечење во положба и вретеното го врти работното парче. Алатите за сечење го отстрануваат материјалот од работното парче за да ја создадат саканата форма.

CNC машините за вртење можат да произведат широк спектар на облици и големини на свртени делови. Најчестите форми се цилиндри, конуси и дискови. Сепак, може да се произведат и посложени форми како што се навои и спирални кривини.

Материјалите на CNC свртените делови

Постојат неколку различни типови материјали што може да се користат за делови за вртење со ЦПУ. Најчести се алуминиум, месинг и нерѓосувачки челик. Секој од нив има свој сет на предности и недостатоци кои треба да се земат предвид при изборот на вистинскиот материјал за вашиот проект.

Алуминиумот е најпопуларниот избор за CNC превртени делови бидејќи е силен, но лесен. Тој е исто така отпорен на корозија и лесно може да се обои или елоксира за професионална завршница. Месингот е уште еден популарен избор бидејќи е силен и има висока отпорност на абење и кинење. Сепак, тој е потежок од алуминиумот и не е толку отпорен на корозија. Нерѓосувачкиот челик е најсилниот од трите опции, но е и најтежок и најскап.

Површинска обработка на CNC свртени делови

Површинската обработка на CNC превртените делови е важен процес кој може да ја подобри издржливоста и естетската привлечност на готовиот производ. Достапни се различни површински третмани, а најдобрата опција ќе зависи од наменетата употреба на делот. Вообичаените површински третмани за CNC превртените делови вклучуваат елоксирање, позлата, премачкување во прав и боење.

Толеранција на CNC свртени делови

ЦПУ вртените делови се познати по нивните високи нивоа на толеранција. Ова значи дека тие можат да се користат во широк спектар на апликации каде што е потребна прецизност. Всушност, CNC превртените делови често се користат во воздушната и одбранбената индустрија поради нивната способност да задоволат строги толеранции.

Додека деловите за вртење со CNC се познати по нивните високи нивоа на толеранција, има некои работи што треба да ги имате на ум кога ги избирате за вашата апликација. Прво, важно е да се разберат различните видови на толеранции што постојат. Потоа, ќе треба да ги земете предвид материјалите со кои работите и сложеноста на вашиот дизајн. Со тие информации во рака, ќе можете да ги изберете вистинските делови за вртење со CNC за вашиот проект.

Како да го изберете вистинскиот добавувач на делови од CNC

Има неколку клучни работи што треба да ги имате на ум при изборот на вистинскиот добавувач на превртени делови со CNC за вашите потреби. Прво, разгледајте ја големината и можностите на добавувачот. Осигурајте се дека тие се способни да ги произведат деловите што ви се потребни во потребните количини. Второ, погледнете ги нивните процедури за контрола на квалитетот. Осигурете се дека тие имаат робустен систем за да се осигурате дека сите делови ги исполнуваат вашите спецификации. Конечно, прашајте за нивните времиња и распоред за испорака. Сакате да бидете сигурни дека тие можат да ги исполнат вашите рокови и да ги испорачаат вашите делови на време.

Ако ги имате на ум овие фактори, би требало да можете да најдете добавувач на превртени делови со CNC кој ги задоволува сите ваши потреби.


Основни информации
 • Основана година
  --
 • Тип на бизнис
  --
 • Земја / регион
  --
 • Главна индустрија
  --
 • Главни производи
  --
 • Претпријатие правно лице
  --
 • Вкупно вработени
  --
 • Годишна излезна вредност
  --
 • Извозен пазар
  --
 • Соработени клиенти
  --

Испратете го вашето барање

Изберете друг јазик
English English 简体中文 简体中文 dansk dansk العربية العربية italiano italiano 日本語 日本語 한국어 한국어 Nederlands Nederlands русский русский Español Español Português Português français français Deutsch Deutsch Tiếng Việt Tiếng Việt ภาษาไทย ภาษาไทย svenska svenska Српски Српски हिन्दी हिन्दी Română Română Bosanski Bosanski اردو اردو עִברִית עִברִית Polski Polski বাংলা বাংলা bahasa Indonesia bahasa Indonesia Pilipino Pilipino Македонски Македонски Gaeilgenah Gaeilgenah
Тековен јазик:Македонски