Maijin е специјализиран за сите различни ЦПУ делови за обработка и ЦПУ делови за мелење, како и за нестандардни сврзувачки елементи.

Јазик
VR

Колку чини CNC машината за еден дел

CNC обработката е популарен производствен процес кој користи компјутерски контролирани машини за создавање делови и производи. Но, колку чини CNC машината за еден дел? Ова може да варира во зависност од голем број фактори, вклучувајќи ја големината и сложеноста на делот, употребениот материјал и потребната количина. Во овој блог пост, ниедобавувач на делови за обработка на cnc ќе истражат некои од факторите кои можат да влијаат на цената на CNC обработка на дел. Исто така, ќе обезбедиме неколку совети за тоа како да добиете точна проценка за вашиот проект.


Што е CNC обработка?

CNC обработката е производствен процес кој вклучува употреба на компјутерски контролирани машини за сечење и обликување на материјали. Процесот може да се користи за создавање делови и производи од сите облици и големини, од едноставни предмети како монети до сложени структури како компоненти на авиони. CNC обработката е широко користена во многу индустрии, вклучувајќи воздушна, автомобилска, медицинска и стока за широка потрошувачка.

Трошоците за CNC обработка на дел ќе се разликуваат во зависност од неколку фактори, како што се големината и сложеноста на делот, материјалот од кој е направен, потребната количина и времето на обрт. Општо земено, малите делови направени од едноставни материјали ќе бидат поевтини за CNC машината отколку големите делови направени од сложени материјали.


Цената на CNC обработка

CNC обработката е популарен процес на производство за создавање прецизни делови и компоненти од различни материјали. Но, колку чини CNC машината за еден дел?

Цената на CNC обработката зависи од неколку фактори, вклучувајќи го типот на машината што се користи, материјалот што се обработува, сложеноста на делот и количината што се произведува. Општо земено, CNC обработката е поскапа од традиционалните методи на обработка, но нуди супериорна точност и повторливост.

За да добиете точна проценка на трошоците за CNC обработка на вашиот дел, најдобро е да побарате понуди од повеќе добавувачи на делови за обработка на cnc. Не заборавајте да ги вклучите сите релевантни детали за вашиот проект во вашето барање, како што се димензиите, толеранциите, барањата за завршна обработка и количината.


Придобивките од CNC обработката

CNC обработката е тип на технологија за производство со помош на компјутер што овозможува создавање на високо прецизни и сложени делови. Главната придобивка од CNC обработката е тоа што овозможува масовно производство на делови со висок степен на точност и повторливост. Покрај тоа, CNC обработката е релативно брза и лесна за поставување, што го прави ефикасен начин за производство на големи количини делови. Дополнително, CNC обработката може да се користи за да се создадат сложени форми и геометрии кои би било тешко или невозможно да се создадат користејќи други методи на производство.


Недостатоци на CNC обработката

CNC обработката е одлична технологија која овозможува масовно производство на делови со висок степен на точност. Сепак, има некои недостатоци за користење на CNC машини.

Прво, CNC машините се многу скапи. Почетната цена на машината може да биде над 100.000 долари. Тоа значи дека само големите компании можат да си дозволат да ги користат. Второ, CNC машините бараат високо квалификувани оператори. Овие оператори треба да имаат опсежна обука за да можат правилно да ракуваат со машината. Трето, деловите кои се обработуваат со ЦПУ често имаат пократок животен век од оние направени со други методи како што е обликување со инјектирање. Ова се должи на фактот што деловите често се направени од послаби материјали како алуминиум или пластика.

Како да ја изберете вистинската CNC машина

Постојат многу фактори кои треба да се земат предвид при изборот на адобавувач на делови за обработка на cnc за вашиот бизнис. Трошоците се еден важен фактор, но има и други што треба да се имаат на ум. Еве неколку совети за избор на вистинската CNC машина:

1. Размислете за видовите материјали што ќе ги обработувате. Различни CNC машини се дизајнирани за различни материјали. На пример, ако планирате да обработувате метал, ќе ви треба поинаква машина отколку ако обработувате дрво.

2. Размислете за големината и сложеноста на деловите што ќе ги обработувате. Некои CNC машини се подобро прилагодени за мали делови, додека други можат да ракуваат со поголеми и посложени делови.

3. Размислете за брзината со која ви требаат деловите да се произведуваат. Некои CNC машини можат да работат побрзо од другите. Ако имате тесен рок, ќе ви треба машина што може да ги исполни вашите барања за брзина.

4. Размислете за вашиот буџет. Постои широк опсег на цени за CNC машините во зависност од карактеристиките и можностите. Изберете машина што ги задоволува вашите потреби без да се скрши банката

Заклучок

Одговорот на ова прашање во голема мера зависи од големината и сложеноста на делот што треба да го обработите со CNC. Општо земено, колку е поголем и покомплексен делот, толку повеќе ќе чини да се обработи со CNC. Сепак, постојат голем број фактори кои можат да влијаат на цената, па затоа е секогаш најдобро да добиете понуда од реномирана компанија за CNC обработка пред да донесете одлука.Основни информации
 • Основана година
  --
 • Тип на бизнис
  --
 • Земја / регион
  --
 • Главна индустрија
  --
 • Главни производи
  --
 • Претпријатие правно лице
  --
 • Вкупно вработени
  --
 • Годишна излезна вредност
  --
 • Извозен пазар
  --
 • Соработени клиенти
  --

Испратете го вашето барање

Изберете друг јазик
English
简体中文
dansk
العربية
italiano
日本語
한국어
Nederlands
русский
Español
Português
français
Deutsch
Tiếng Việt
ภาษาไทย
svenska
Српски
हिन्दी
Română
Bosanski
اردو
עִברִית
Polski
বাংলা
bahasa Indonesia
Pilipino
Македонски
Gaeilgenah
Тековен јазик:Македонски