Maijin е специјализиран за сите различни ЦПУ делови за обработка и ЦПУ делови за мелење, како и за нестандардни сврзувачки елементи.

Јазик
VR

Функции на свртени делови со ЦПУ

CNC свртени делови се суштинска компонента на многу производни процеси. Тие се користат за создавање прецизни, повторливи форми и може да се користат за широк спектар на апликации. Во овој блог пост, ќе ги истражиме различните функции на CNC превртените делови и како тие можат да се користат во производството. Ние, исто така, ќе разговараме за придобивките и недостатоците од користењето на CNC превртените делови во вашиот процес.

Кои се cnc свртените делови?

CNC свртените делови се компоненти што се создаваат со користење на компјутерски нумерички контролиран струг (CNC). CNC струг е машина која користи алатки за сечење за да го отстрани материјалот од работното парче со цел да ја создаде посакуваната форма. CNC вртењето е процес кој може да се користи за создавање симетрични или несиметрични форми. Со цел да се создаде CNC свртен дел, операторот мора прво да ги внесе саканите димензии и толеранции во компјутерската контролна единица на CNC струг. Алатите за сечење потоа ќе бидат соодветно поставени и ќе започне процесот на обработка.

Свртените делови со ЦПУ може да се користат во различни апликации, вклучително и автомобилска, воздушна и медицинска. Автомобилските апликации за CNC свртени делови вклучуваат блокови на моторот, глави на цилиндрите и поврзувачки прачки. Воздухопловните апликации за CNC свртени делови вклучуваат ножеви на турбините и компоненти на опрема за слетување. Медицинските апликации за CNC свртени делови вклучуваат вештачки колкови и колена.

Како функционираат свртените делови од cnc?

CNC свртените делови се направени со компјутерски контролиран струг кој го отстранува материјалот од работното парче за да ја создаде саканата форма. Стругот е програмиран со специфичен сет на инструкции кои му кажуваат како да го исече материјалот и каква форма да создаде. Готовиот производ е типично многу прецизен и прецизен.

ЦПУ превртените делови се користат во различни индустрии, вклучително и автомобилската, воздушната и медицинската. Тие често се користат во апликации каде што традиционалните методи на обработка би биле премногу бавни или скапи. Деловите за вртење со ЦПУ може да се масовно произведени брзо и лесно, што ги прави идеални за употреба во индустрии каде што времето е од суштинско значење.

Кои се придобивките од користењето на Cnc свртените делови?

Има многу придобивки од користењето на Cnc свртените делови. Можеби најочигледната придобивка е фактот што деловите за вртење со cnc може да се произведуваат многу брзо и со голема точност. Ова значи дека можете да ги пласирате вашите производи на пазарот побрзо и со помалку отпад. Дополнително, деловите за вртење со cnc имаат тенденција да бидат многу силни и издржливи, што значи дека ќе траат подолго од другите видови делови. Конечно, свртените делови со cnc може лесно да се прилагодат за да ги задоволат вашите специфични потреби или барања.

Дали има некои недостатоци во користењето на Cnc свртените делови?

CNC свртените делови се создаваат со компјутерски струг за нумеричка контрола (CNC). ЦПУ струг е уред контролиран од компјутер кој врти блок материјал (обично метал) додека на материјалот се нанесува алат за сечење, обликувајќи го во посакуваната финална форма.

Додека деловите за вртење со ЦПУ нудат многу предности во однос на традиционалните методи на обработка, има и некои потенцијални недостатоци што треба да се земат предвид:

1. Цена: ЦПУ струговите може да бидат скапи, и за купување и за одржување. Дополнително, програмирањето на CNC струг може да одземе време и да бара специјализирани вештини.

2. Комплексност: CNC струговите се сложени машини со многу подвижни делови. Ова може да го отежне нивното работење и да се отстранат проблемите доколку се појават проблеми.

3. Ограничена флексибилност: штом CNC струг е програмиран за одредена задача, може да биде тешко да се промени неговата намена без значително да се промени самата машина или да се започне од нула со ново програмирање.

Како да го изберете вистинскиот свртен дел за cnc за вашиот проект

Има неколку работи што треба да ги земете предвид при изборот на вистинскиот свртен дел за CNC за вашиот проект. Првиот е материјалот. Од каков материјал ќе биде направен делот? Алуминиум, месинг, челик или нешто друго? Секој материјал има различни својства кои ќе влијаат на перформансите на делот. Втората е толеранцијата. Колку треба да биде прецизен делот? Ова ќе го одреди процесот на производство и потребната опрема. Третиот е финишот на површината. Каков изглед и чувство сакате да има готовиот производ? Овде има многу опции, од груба обработена завршница до финиш со полиран огледало. На крајот, размислете која количина ви треба. Еднократни прототипови или производство од илјадници? Ова ќе има влијание врз цените и времето на испорака.

Заклучок

Деловите за вртење со CNC се суштински дел од многу индустрии денес. Тие нудат ниво на прецизност и точност што е неспоредлив со кој било друг вид процес на обработка. Ако ви требаат висококвалитетни, прецизни делови, тогаш CNC вртењето е најдобрата опција.


Основни информации
 • Основана година
  --
 • Тип на бизнис
  --
 • Земја / регион
  --
 • Главна индустрија
  --
 • Главни производи
  --
 • Претпријатие правно лице
  --
 • Вкупно вработени
  --
 • Годишна излезна вредност
  --
 • Извозен пазар
  --
 • Соработени клиенти
  --

Испратете го вашето барање

Изберете друг јазик
English English 简体中文 简体中文 dansk dansk العربية العربية italiano italiano 日本語 日本語 한국어 한국어 Nederlands Nederlands русский русский Español Español Português Português français français Deutsch Deutsch Tiếng Việt Tiếng Việt ภาษาไทย ภาษาไทย svenska svenska Српски Српски हिन्दी हिन्दी Română Română Bosanski Bosanski اردو اردو עִברִית עִברִית Polski Polski বাংলা বাংলা bahasa Indonesia bahasa Indonesia Pilipino Pilipino Македонски Македонски Gaeilgenah Gaeilgenah
Тековен јазик:Македонски