VR

Прецизна обработка за хидрауличната индустрија

Во MaiJin Metal, ние нудиме прецизни услуги за обработка на клиентите во широк спектар на индустрии. Еден од главните пазари што ги опслужуваме е индустријата за хидраулика.


Важноста на прецизната обработка во хидрауличната индустрија

Хидрауличните системи се потпираат на течност под притисок за создавање и пренос на сила во механичките системи. Бидејќи тие мора да работат под висок притисок, важно е сите нивни компоненти да бидат произведени со голема точност и прецизност. Дури и најмалата грешка во обликот или големината може да доведе до проблеми со перформансите (на пр., губење на притисок, протекување течност, прекумерен притисок, итн.) и, во тешки случаи, дефект на системот. Поради оваа причина, производителите на хидраулични системи користат прецизна обработка за да создадат точни и прецизни компоненти кои обезбедуваат безбедно и сигурно функционирање на системот.


Прецизната обработка е широк поим што се однесува на процесите на производство со висока прецизност со одземање што го отстрануваат материјалот од работното парче за да се постигне саканата форма и големина. Примерите вклучуваат CNC швајцарска обработка и CNC вртење.


Повеќето прецизни операции за обработка користат CNC технологија, која вклучува користење на компјутерски водени машини и алатки за сечење за претворање на 2D или 3D дигитален дизајн во физички објект. Оваа технологија овозможува производство на делови и производи со исклучително тесни толеранции и фини завршни површини, што ја прави многу погодна за производство на сложени и сложени подвижни делови неопходни за хидрауличните системи. Општо земено, машинските хидраулични компоненти се цилиндрични или тркалезни, но тие можат да имаат мелени карактеристики како што се слотови или рамни лица.

Chat with Us

Испратете го вашето барање

Изберете друг јазик
English
简体中文
dansk
العربية
italiano
日本語
한국어
Nederlands
русский
Español
Português
français
Deutsch
Tiếng Việt
ภาษาไทย
svenska
Српски
हिन्दी
Română
Bosanski
اردو
עִברִית
Polski
বাংলা
bahasa Indonesia
Pilipino
Македонски
Gaeilgenah
български
Türkçe
Magyar
čeština
Українська
ਪੰਜਾਬੀ
Тековен јазик:Македонски