како да користите брановидни сврзувачки елементи со чекан

2023/06/10

Како да користите брановидни сврзувачки елементи со чекан


Брановидни сврзувачки елементи се еден вид поврзувачки хардвер кој се користи многу години во градежната индустрија. Познати и како раздвижени клинци, брановидни сврзувачки елементи се популарен избор за спојување на дрвени парчиња, особено кога станува збор за врамување или општи задачи за обработка на дрво. Без разлика дали сте почетник столар или професионалец со долгогодишно искуство, оваа статија ќе ве научи како да користите брановидни сврзувачки елементи со чекан и да создадете силен и долготрајна спојка.


Што се брановидни сврзувачки елементи?


Брановидни сврзувачки елементи се тенки, брановидни клинци кои можат да поврзат две парчиња дрво без да предизвикаат никакво оштетување на дрвената површина. Дизајнирани се со повеќе остри точки кои лесно продираат во дрвото и го закотвуваат на своето место, создавајќи неверојатно силен спој. Тие доаѓаат во различни големини, од 1/4-инчи до 1-инчен, и се достапни во различни материјали, вклучувајќи челик, нерѓосувачки челик и галванизиран челик.


Подготовка на дрвената површина


Првиот чекор во користењето на брановидни сврзувачки елементи со чекан е да се подготви дрвената површина. Осигурете се дека дрвените парчиња што ги спојувате се суви и без каква било нечистотија, прашина или остатоци. Користете четка или крпа за да ја исчистите површината и да ги отстраните вишокот струготини или дрвени чипови.


Порамнување на дрвените парчиња


Пред да започнете со ковањето на брановидни сврзувачки елементи, треба правилно да ги усогласите дрвените парчиња. Користете стеги или други алатки за да ги држите дрвените парчиња на место, осигурувајќи се дека тие се израмнети и рамни. Ова ќе помогне да се задржат парчињата на место додека ги чекате брановидните клинци.


Чекање на брановидни сврзувачки елементи


Откако ќе ги порамните дрвените парчиња, можете да почнете да ги зачукувате брановидните клинци на своето место. Користете чекан што одговара на големината на брановидниот прицврстувач. На пример, ако користите брановиден прицврстувач од 1 инчи, ќе ви треба чекан што е доволно тежок за да го забие во дрво.


Држете го брановидниот прицврстувач со едната рака и поставете го под благ агол на површината на дрвото. Со другата рака, држете ги чеканот и брановидниот прицврстувач на место. Проверете дали прицврстувачот е поставен точно на местото каде што сакате да биде.


Користете единечен, остар удар за да го забиете брановидниот прицврстувач во дрвото. Додека го удирате клинецот, брановидната форма ќе му помогне на прицврстувачот да ја задржи својата положба и цврсто да го зафати дрвото. Проверете дали брановидниот прицврстувач е втурнат докрај во дрвото, не оставајќи никаков дел изложен.


Повторете го процесот


Повторете го процесот со чекан и друг брановиден прицврстувач додека не ги споите дрвените парчиња заедно. Погрижете се да ги поставувате брановидните сврзувачки елементи во редовни интервали за да создадете рамномерен и цврст спој.


Завршување на зглобот


Откако ќе завршите со возење на брановидни сврзувачки елементи во дрво, можете да ги отстраните стегите или другите алатки за држење што сте ги користеле. Проверете го зглобот и проверете дали е рамномерен и рамна. Ако забележите некакви празнини или несовршености, можете да користите филер за дрво за да ги пополните.


Заклучок


Брановидни сврзувачки елементи се разноврсна и сигурна опција за поврзување на дрвени парчиња во градежната индустрија. Следејќи ги советите наведени во овој напис, можете да научите како да користите брановидни сврзувачки елементи со чекан и да создадете силни и долготрајни споеви. Не заборавајте секогаш да ја подготвувате површината на дрвото, да ги порамните дрвените парчиња и да користите вистинска големина и тип на чекан и брановидни спојници. Со пракса, можете да станете мајстор во користење на брановидни сврзувачки елементи и да го зголемите вашето владеење во обработката на дрво.

.

КОНТАКТИРАЈТЕ НЕ
Само кажете ни ги вашите барања, можеме да направиме повеќе отколку што можете да замислите.
Испратете го вашето барање
Chat with Us

Испратете го вашето барање

Изберете друг јазик
English
简体中文
dansk
العربية
italiano
日本語
한국어
Nederlands
русский
Español
Português
français
Deutsch
Tiếng Việt
ภาษาไทย
svenska
Српски
हिन्दी
Română
Bosanski
اردو
עִברִית
Polski
বাংলা
bahasa Indonesia
Pilipino
Македонски
Gaeilgenah
български
Türkçe
Magyar
čeština
Українська
Тековен јазик:Македонски