како да направите CNC машина дома, дел 1

2023/05/09

Дали сте заинтересирани да изградите сопствена CNC (компјутерска нумеричка контрола) машина од нула? Со соодветни алатки и малку трпение, можно е да создадете целосно функционална CNC машина во вашиот дом. Во оваа статија, ќе ве водиме низ процесот на градење основна CNC машина, вклучувајќи ги материјалите што ќе ви бидат потребни, чекорите вклучени и неколку совети за успех.


Потребни материјали


За да ја изградите вашата CNC машина, ќе ви требаат различни материјали, вклучувајќи:


- Алуминиумски екструзии (20x20mm)

- Линеарни шини

- Степер моторс

- Лежишта

- Прачки со навој

- Временски појас

- Макари

- Ардуино плоча (или кој било микроконтролер)

- РАМПС табла

- Напојување

- Прекинувачи за крај

- 3D печатач (опционално)

- Различни алатки (вклучувајќи шрафцигери, клучеви, Ален клучеви итн.)


Чекор 1: Дизајнирајте ја вашата машина


Пред да започнете со изградба на вашата CNC машина, ќе треба да одлучите за нејзиниот дизајн. Постојат многу различни дизајни од кои можете да изберете, вклучително и Cartesian, Delta и CoreXY. Секој дизајн има свои предности и недостатоци, затоа направете истражување пред да донесете конечна одлука.


Чекор 2: Исечете ги вашите екструзии и шини


Откако ќе се одлучите за вашиот дизајн, време е да започнете да ги сечете вашите алуминиумски екструзии и линеарни шини до соодветна должина. Можете да користите различни алатки за да го направите ова, вклучително и рачна пила, митра пила или дури и CNC рутер ако имате пристап до еден.


Чекор 3: Соберете ја вашата рамка


Користејќи ги вашите екструзии и шини, можете да започнете со склопување на рамката на вашата CNC машина. Проверете дали сè е квадрат и рамно, и користете либела и квадрат за да ја проверите вашата работа додека одите. Затегнете ги сите завртки и завртки така што рамката е цврста и стабилна.


Поднаслов: Додавање на лежишта и шини


Чекор 4: Додајте ги вашите лежишта и шини


Потоа, ќе треба да ги додадете вашите лежишта и шини на рамката. Ова ќе послужи како водич за линеарното движење на вашата CNC машина. Линеарниот шински систем е клучен дел од вашата CNC машина, затоа внимавајте дополнително да се осигурате дека тие се правилно монтирани.


Чекор 5: Додајте ги вашите Stepper Motors


Следно, ќе треба да ги додадете вашите степер мотори во рамката. Тие ќе обезбедат ротационо движење потребно за движење на машината. Исто така, ќе треба да ги поврзете моторите со плочката RAMPS користејќи жици за скокач.


Поднаслов: Жици и електроника


Чекор 6: Поврзете ги вашите жици и електроника


Со ставени рамка, шини и степер мотори, сега можете да продолжите со поврзувањето на вашата машина. Ова ќе вклучува додавање прекинувачи за крај, поврзување на степер моторите и напојувањето и прикачување на плочката Arduino и плочката RAMPS.


Чекор 7: Поставете го фирмверот


Откако ќе се поврзете сè, време е да го поставите фирмверот на плочката на Arduino. Ова ќе ви овозможи да ја контролирате машината користејќи G-код и други софтверски програми.


Поднаслов: Додавање на временскиот ремен и макари


Чекор 8: Додадете го тајмингот и макарите


Сега е време да ги додадете вашиот временски ремен и макари на машината. Временскиот ремен е она што се користи за пренесување на движењето од чекорните мотори во линеарниот шински систем.


Чекор 9: Додајте ја вашата Z-оска


Конечно, ќе треба да ја додадете вашата Z-оска на машината. Ова ќе и овозможи на машината да се движи нагоре и надолу по потреба. Можете да користите различни алатки за да ја креирате оската Z, вклучувајќи 3D печатач или CNC рутер.


Заклучок


Со овие чекори, сега знаете како да изградите основна CNC машина дома. Се разбира, ова е само почеток - има многу модификации што можете да ги направите на вашата машина за да ја прилагодите на вашите специфични потреби. Со малку обиди и грешки, ќе можете да создадете висококвалитетна CNC машина која може да се справи со широк спектар на проекти.

.

КОНТАКТИРАЈТЕ НЕ
Само кажете ни ги вашите барања, можеме да направиме повеќе отколку што можете да замислите.
Испратете го вашето барање
Chat with Us

Испратете го вашето барање

Изберете друг јазик
English
简体中文
dansk
العربية
italiano
日本語
한국어
Nederlands
русский
Español
Português
français
Deutsch
Tiếng Việt
ภาษาไทย
svenska
Српски
हिन्दी
Română
Bosanski
اردو
עִברִית
Polski
বাংলা
bahasa Indonesia
Pilipino
Македонски
Gaeilgenah
български
Türkçe
Magyar
čeština
Українська
Тековен јазик:Македонски