Вообичаени материјали што се користат за делови за обработка на ЦПУ

2023/04/20

Вообичаени материјали што се користат за делови за обработка на ЦПУ


CNC обработката е процес кој вклучува употреба на компјутерски контролирани машини за производство на високопрецизни делови. Процесот вклучува употреба на различни материјали кои одговараат на потребите на различни индустрии. Некои материјали се посоодветни за обработка од другите. Овде, внимателно ги разгледуваме најчестите материјали што се користат за делови за обработка на ЦПУ.


1. Алуминиум


Алуминиумот е популарен материјал за CNC обработка на делови поради неговата разновидност, одличната обработливост и економичноста. Се користи во производството на широк спектар на делови, особено оние кои бараат висока јачина и мала тежина. Материјалот е идеален за делови кои меѓу другото се користат во автомобилската, воздушната и медицинската индустрија. Други предности на алуминиумот се неговата отпорност на корозија, добра топлинска спроводливост и висок сооднос сила-тежина.


2. Челик


Челикот е уште еден најчесто користен материјал за CNC делови за обработка. Познат е по својата одлична цврстина, издржливост и отпорност на абење и кинење. Челичните делови се неопходни во многу делови од индустриите, како што се автомобилската, воздушната и морската индустрија, за да споменеме неколку. Челикот нуди низа предности, како што е отпорност на корозија, топлина и хемикалии, што го прави идеален за употреба во сурови средини.


3. Титаниум


Титаниумот е популарен материјал за CNC обработка на делови во воздушната, одбраната и медицинската индустрија. Уникатната комбинација на материјалот од висока јачина, мала тежина и одлична отпорност на корозија го прави идеален за употреба во критични апликации. Исто така е биокомпатибилен, што го прави погоден за употреба во медицински импланти.


4. Пластика


Пластиката е широко користена во CNC обработката, особено во автомобилската, медицинската и индустријата за производи за широка потрошувачка. Тие се лесни, евтини и имаат одлични електрични и термички својства, што ги прави идеални за употреба во апликации каде што намалувањето на тежината е од суштинско значење. Некои од најчестите типови на пластика што се користат за CNC обработка вклучуваат ацетал, поликарбонат и најлон.


5. Бакар


Бакарот е одличен проводник на топлина и електрична енергија, што го прави идеален за употреба во електрични и електронски апликации. Се користи и во производството на машински делови за кои е потребна високопрецизна обработка. Бакарот е познат по неговата висока топлинска и електрична спроводливост, одлична обработливост и отпорност на корозија.


Заклучок


Иако има многу материјали кои се користат во CNC обработката, најчестите вклучуваат алуминиум, челик, титаниум, пластика и бакар. Секој материјал има свои уникатни својства, што го прави погоден за различни апликации. На пример, алуминиумот е идеален за делови кои бараат цврстина и леснотија, додека челикот е совршен за тешки апликации. Титаниумот е материјал на избор за воздушни и одбранбени апликации, додека пластиката е идеална за апликации со мала тежина. Конечно, бакарот најдобро одговара за електрични и електронски апликации кои бараат висока спроводливост.

.

КОНТАКТИРАЈТЕ НЕ
Само кажете ни ги вашите барања, можеме да направиме повеќе отколку што можете да замислите.
Испратете го вашето барање
Chat with Us

Испратете го вашето барање

Изберете друг јазик
English
简体中文
dansk
العربية
italiano
日本語
한국어
Nederlands
русский
Español
Português
français
Deutsch
Tiếng Việt
ภาษาไทย
svenska
Српски
हिन्दी
Română
Bosanski
اردو
עִברִית
Polski
বাংলা
bahasa Indonesia
Pilipino
Македонски
Gaeilgenah
български
Türkçe
Magyar
čeština
Українська
Тековен јазик:Македонски